ایران گردی

جزیره کیش مروارید خلیج فارس

آشنایی با جزیره کیش

ایران عزیز سرشار از جاذبه های دیدنی میباشد که هر کدام چشمه ای از تاریخ و طبیعت گران بهای کشورمان را نمایش میدهند. تمامی شهرهای ایران دارای جاذبه های توریستی هستند که هم از بعد تاریخی و هم از بعد زیبا شناسی طبیعی دارای اهمیت بسیار هستند. جزیره کیش یکی از این مکان های دیدنی میباشد.

با مجله اینترنتی زمین و زمان همراه باشید.

کشور ایران در قسمت جنوبی و در خلیج همیشگی فارس دارای جزایر بسیاری میباشد که سرمایه های ملی به حساب میایند. یکی از این مناطق جزیره کیش میباشد که از محبوبترین نقاط توریستی و مقصد همیشگی سفرهای ایرانگردی و جهانگردی میباشد.

کیش به دلیل ویژگی ها خاص دارای اهمیت بسیاری میباشد که در ادامه بیشتر به توضیح آنها میپردازیم. بر اساس اسناد موجود اسم جزیره کیش به مفهوم “تیردان” یا “ترکش” میباشد. این نام ازآن جهت برگزیده شده است که وقتی بر بلندیهای اطراف جزیره می ایستادند چون تیری که در ترکش باشد به نظر میرسید.

جالبتر آنکه نیارخوس دریاسالار یونانی در سال ۳۲۵ پیش از میلاد مسیح به فرمان اسکندر مامور شد سفری اکتشافی در دریای عمان و خلیج فارس انجام دهد و نوشته های وی دلالت بر آن دارد که او جزیره کیش را در قرن چهارم قبل از میلاد بازدید کرده است

جزیره کیش آنچنان وسعت زیادی ندارد، میتوان گفت پیدایش جزیره کیش در حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش در ادامه حرکات صفحه ای عظیم قاره ها و فشار آنها بر هم که با چین خوردگیها و پدیده کوه زایی همراه بود، شبه جزیره عربستان همراه با صفحه قاره آفریقا به سوی شمال حرکت کرد و در نتیجه (حدود ۶۵ میلیون سال پیش) از آفریقا جدا شده و به آسیا متصل گرید.

بد نیست بدانید که سطح جزیره کیش فاقد توپوگرافی ویژه مانند پدیده کوه و حتی تپه مرتفع است. فرودگاه بین‌ المللی کیش در مرکز و در بخش مرتفع آن که حدود ۴۰- ۳۵ متر ارتفاع دارد احداث شده است. بیشترین شیب جزیره از شمال فرودگاه به طرف ساحل (هتل شایان) است.

حتما بخوانید: آشنایی با ورزش یوگا

شرایط آب و هوایی جزیره کیش

به دلیل حضور در خلیج همیشه فارس و جنوب کشور آب‌ و هوای کیش گرم و مرطوب بوده و میانگین دمای سالانه جزیره ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. آب‌ وهوای جزیره تحت تأثیر توده‌های مختلف هوای شمال غربی و جنوبی قرار داشته و به شکل کلی خشک و کم باران است. بارندگی بیشتر به صورت رگبار و در ماه‌های زمستان اتفاق می‌افتد.

بهترین فصل های اقامت در جزیره کیش

هوای جزیره کیش در ماه های مهر تا فروردین، دارای گرمای ملایم ومطبوع است و در این فاصله ی زمانی جزیره در شرایط زیست محیطی مطلوب قراردارد. از اردیبهشت تا مهر هوای کیش گرم و شرجی و میانگین دمای روزانه جزیره در این ماه ها تقریباً نزدیک به هم است.

در اردیبهشت چون آب دریا هنوز سرد و رطوبت نسبی پائین است هوای کیش تقریباً خشک و باد آن ملایم، خنک و نسیم وار بوده و در مجموع هوای آن بهاری و لطیف و شرایط زیست محیطی آن بسیار مطلوب است.

بازارهای بین المللی جزیره کیش

کیش دارای بازارهای بین المللی بسیاری میباشد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • بازار مرواريد
  • بازار پرديس
  • مركز تجاري كيش
  • بازارونوس
  • بازار زيتون
  • بازار مريم
  • بازارپارس خليج
  • بازار پانيذ
  • بازارمرجان
  • بازار صفين

جمعیت کم جزیره کیش

میزان جمعیت جزیره بر طبق سرشماری نفوس و مسکن در سال ۸۵ برابر ۲۰۹۲۲ نفر بوده که بیشتر آن طی سالهای اخیر در نتیجه فعالیت های اشتغالزایی به کیش مهاجرت کرده اند. میزان باسوادی در کیش بیش از ۹۲ درصد و درصد اشتغال بالای ۹۸ درصد است که نشان دهنده وضعیت بسیار مطلوب این دو شاخص است.

منبع: ایران بینا

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن