سلامت

با دانستنیهای دوران بارداری آشنا شوید

بایدهای بارداری

بارداری آرزوی هر خانمی میباشد، بارداری رسیدن به تمام آرزوهای دوران کودک خانم هاست و از آن به بعد زندگ تعریف جدیدی به خود میگیرد و امید به و اشتیاق برای زندگی بسیار بیشتر میشود. اما دانستنیهای دوران بارداری میتواند خانم ها را در آشنایی بیشتر با مراحل گوناگون و راههای حفظ سلامت مادر و بچه و همچنین نوع رفتار با همسرتان راهنمایی کند.

در ادامه قصر بررسی مهمترین دانستنی های بارداری را داریم. با وب سایت زمین و زمان همراه باشید.

مهمترین دانستنیهای دوران بارداری

بدون شک یکی از زیباترین و به یاد ماندنی ترین  دوران زندگی هر فردی نه ماه چشم انتظاری برای دیدن نوزادشان است که جان تازه ای به زندگی می بخشد.

با این شرایط، دوران بارداری یکی از حساس ترین و تاثیرگذارترین روزهای زندگی مشترک است که برای تولد و پرورش جنینی که در بطن مادر آهسته آهسته رشد می کند، خود را آماده می کند. اولین نگاه، اولین کلام، اولین گریه و شنیدن کلمه مامان بابا آرزوی هر زوج خوشبختی است.

اما شرایط خانم ها در طول ۹ ما بارداری بسیار متغیر است که دانستنیهای دوران بارداری میتواند کمک بسیاری به آنها برای طی این زمان کند.

کشیدگی پوست، یبوست، بروز واریس،  افزایش اشتها، حرکات و تکان‌های جنین،سرگیجه ، گرفتگی بینی، گرفتگی عضلات پا، کمردرد از ابتدایی ترین شرایط حاکم بر دوران بارداری میباشند. برای نمونه استفراغ بدخیم یکی از مواردی است که زن باردار را به شدت آزرده میکند و موجبات سختی وی را فراهم میکند.

مطلب مرتبط : روابط زناشویی در دوران بارداری

در واقع استفراغ بد خیم نوعی استفراغ طولانی و مداومی ‌است که ممکن است زن باردار را دچار کمی ‌آب بدن کرده و او را از مواد غذایی لازم برای رشد مناسب جنین محروم سازد. این نوع استفراغ ممکن است چنان شدید باشد که باعث بستری شدن فرد در بیمارستان شود.

و یا در حالتی دیگر جدا شدن جفت به جدا شدن زودرس جفت از دیواره رحم اطلاق می‌شود. در جفت سرراهی، قسمتی یا تمام جفت بر روی سوراخ گردن رحم شکل گرفته و رشد می‌کند.

به طور عمومی  یک مورد از هر ۲۰۰ زن باردار از این مشکل رنج می‌برد و معمولا در سه ماهه بارداری رخ می‌دهد. اگر این عارضه تحت درمان مناسب قرار گیرد، در ۸۰ تا ۸۵ درصد موارد طفل نجات می‌یابد. حدود درصد این اطفال با عمل جراحی سزارین به دنیا می‌آیند.

نقش تغییرات هورمونی در دانستنیهای دوران بارداری

اما یکی از شایعترین نوع دانستنیهای دوران بارداری به تغییرات هورمون ها بر میگردد. معمولا در طول دوران بارداری ممکن است تغییرات هورمونی زیادی را تجربه کنید که خود بخشی از علائم باراری محسوب می‌شوند.

 با به وجود آمدن تخم بارور شده، بدن شما شروع به ترشح هورمونی به نام هورمون «گونادوتروپین جفتی انسان» یا همان هورمون «اچ‌سی‌جی» می‌کند. این هورمون برای تشخیص بارداری نیز استفاده می‌شود. اچ‌سی‌جی هورمون‌های استرو‍ژن و پروژسترون را تنظیم کرده و  گاهی باعث تکرر ادرار می‌شود.

در دوران تغییرات هورمونی نوع رفتار اطرافیان با زن باردار نقش تعیین کننده ای در سپری کردن این زمان و سلامت مادر و نوزاد خواهد داشت. در کنار تمامی موارد ذکر شده نوع تغذیه مادر میتواند بسیار مهم و حیاتی باشد.

دانستنیهای دوران بارداری و تغذیه

نوع تغذیه زن باردار باید با تنوع وپر کالری باشد. بهتراست غذا به دفعات بیشتر وحجم کمتر مصرف شود .مقدار افزایش کالری مصرفی ۳۰۰ کیلو کالری بیش از حالت غیر باردار است به این ترتیب نیاز به کالری که در یک زن غیر باردار ۲۳۰۰ کیلو کالری است در بارداری به ۲۶۰۰ کیلو کالری افزایش می یابد. به یاد داشته باشید ماهی در دوران بارداری بسیار مفید است و توصیه می‌شود در هر هفته ۶۰۰ گرم ماهی استفاده کنید و آن را از مکان‌های معتیر و سالم تهیه کنید.

همیشه بدانید که مواد غذاییتان خوب پخته باشد و خام و نپخته نباشد. مراقب باشید که همه مواد لبنی که استفاده می‌کنید سالم و پاستوریزه باشد. مصرف کافئین در دوران بارداری بلامانع است اما حجم و تعداد دفعات مصرف آن باید محدود باشد.

به یاد داشته باشید که برای تامین کلسیم بدن در طی حاملگی باید روزی نیم الی یک لیتر (یعنی دو الی چهار لیوان)شیر یا معادل آن ماست مصرف کنید .در رژیم غذایی شما باید پروتئینها ی حیوانی(تخم مرغ ، گوشت قرمز وسفید) ویتامینهاو کربوهیدرات بمقدار کافی وجود داشته باشد و بهتر است در مصرف حبوبات بعلت ایجاد مشکلات گوارشی زیاده روی نکنید.

به هر حال دوران بارداری یکی از مهم ترین دوران در طی زندگی مشترک میباشد. با رعایت دانستنیهای دوران بارداری ذکر شده در بالا میتوانید با بهترین کیفیت و به سادگی مسیر بارداری و زایمان را طی کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن