موسیقی ایرانی

اصالت در موسیقی ایرانی وجود دارد؟

چرا موسیقی ایرانی دلنشین است؟

به طور کلی موسیقی غذای روح است، گوش شما را نوازش میکند و روحتان را شفاف و روشن میکند به همین خاطر از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله قصد بررسی موضوع اصالت در موسیقی ایرانی را داریم.

اصالت در موسیقی ایرانی

با سایت زمین و زمان همراه باشید.

بسته به سلیقه افراد موسیقی مورد علاقه آنها متفاوت میباشد و هر کس نوعی خاص از موسیقی را ترجیح میدهد. یکی موسیقی سنتی دوست دارد، دیگری پاپ، جاز، راکت و دیگر سبک ها.

هر موسیقی پیام خاصی دارد و از قوانین مربوط به خود پیروی میکند که نشان دهنده ذات و ماهیت اصلی آن میباشد.

بعضی از انواع موسیقی از تم آرام برخوردار هستند و بیشتر معنی گرا نامیده میشوند اما بعضی دیگر از موسیقی ها ذاتی پر تحرک دارند و برای انرژی بخشی برای ورزش و یا ایجاد انگیزه استفاده میشوند.

با یاد داشته باشید شاید سلیقه موسیقیایی شما با شخص دیگری متفاوت باشد به این معنی که اصلا حتی نتوانید به موسیقی آنها گوش فرا دهید و از آن لذت ببرید در حالی که آنها میتوانند ساعت ها به آن موسیقی گوش بدن و لذت ببرند.

همین تفاوت در انواع موسیقی و ذات آنهاست که آن را به دنیایی ناب و زیبا تبدیل کرده است.

اما موسیقی ایرانی که منظور موسیقی اصلی و سنتی ایران میباشد دارای ویژگی های بسیار نابی است که آن را از دیگر انواع موسیقی متمایز میکند.

اصالت در موسیقی ایرانی موج میزند و میتوان آن را در جای جای آن از پرده های آوازی تا انواع سازهای بدیع مشاهده کرد.

موسیقی ایرانی دارای قدمت بسیار بالا میباشد و توسط سازهایی اجرا میشود که خود از قدمت بسیار زیادی برخوردار هستند، هر چند نوع و ساختار سازها بعضا در طی زمان تغییر کرده است اما آنها هنوز از ستون های اصلی موسیقی ایرانی میباشند.

منظور از اصالت در موسیقی ایرانی حفظ ساختار آن در طی زمان و رشد و پیشرفت آن میباشد. این سبک از موسیقی و نوا نه تنها رو به عقب در حرکت نبوده است بلکه توانسته است خود را با شرایط حاکم بر جامعه وفق دهد و بر روی آن حتی تاثیر مثبت بگذارد که میتوان از نمونه های آن تربیت اساتید نامی و ترانه های ماندگار تاریخ ایران اشاره کرد که با گذشت سال های بسیار زیاد هنوز هم در ذهن مردم باقی مانده اند.

ساختار متفاوت موسیقی اصیل ایرانی

اگر به تنوع سازهای ایرانی دقت کنید میبینید که آن در تولید اکثر صداهای موجود برای ساخت ترانه ای دلنواز قابل اتکا هستند و میشود از آنها بهره کافی برد.

مشابه این سازها در کشورهای همسایه نیز وجود دارند که به دلیل نزدیکی جغرافیایی و تبادلات فرهنگی به این کشورها راه یافته اند و در آنجا نیز استفاده میشوند.

یکی از معیارهای شناخت اصالت در موسیقی ایرانی این است که افراد گوناگون از فرهنگ های متنوع وقتی با این موسیقی جان بخش گوش میدهند، تاکید میکنند که از آن میتوانند انرژی بسیار زیاد به همراه آرامش وصف ناشدنی دریافت کنند.

همین تعبیر از موسیقی اصیل ایرانی خود این وظیفه را بر دوش ما قرار میدهد تا بتوانیم در آینده نزدیک از آن حمایت های فرید بهتری داشته باشیم.

منظور از حمایت های فردی، معرفی و ترویج این موسیقی که سرمایه ایران است میباشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن