روانشناسی

معنی عشق چیست ؟

آشنایی با مفهوم عشق

عشق از بهترین تجربیات بشر است. عشق را با تعریف ها و انواع گوناگون میشناسیم اما شناخته شده ترین نوع آن عشق به جتس مخالف است. اول باید بگیم که اجازه ندین سوال عشق چیست نوع عشق شما رو تعریف کنه:

با مجله تفریحی زمین و زمان همراه باشید.

عشق مهمترین حسی هست که بشر میتونه تجربه کنه. اما موضوع جالب اینه که تقریبا هیچ کسی نمیدونه عشق چیست . چرا سخته عشقمون و پیدا کنیم؟ اصلا عشق چیست ؟ فهمش میتونه راحت باشه اگر متوجه بشید که معنی کلمه عشق با احساس عشق کردن یکی نیست.

از کلمه آن برای توصیف خیلی چیزها استفاده میشه:

از کلمه عشق برای بیان احساسات به یک نفر استفاده میشود، اما میشه از همین کلمه برای بیان تعلق خاطر به چیزهای دیگه هم استفاده کرد، مثلا من عاشق شکلات هستم. برای اینکه موضوع رو پیچیده تر کنیم حتی میشه گفت از کلمه عشق برای بیان مهربانی به افراد دور و نزدیک و محبت هم استفاده میشه.

اصولا در فرهنگ یونان باستان از هفت کلمه متفاوت برای پاسخ به سوال همیشگی عشق چیست استفاده میشود:

Storage: محبت و مهربانی طبیعی، یعنی عشقی که شما با خانوادتون به اشتراک میگذارید.( عشق به خانواده )

Philia: عشق و محبتی که به دوستانتون دارید

Eros: جنبه نزدیکی و اتصال، در واقع رابطه عشق و روابط جنسی و موضوع سکس مطرح میباشد

Agape: عشق بدون پیش شرط و به قولی بدون حساب و کتاب. میشه گفت همون عشق خدایی ( عشق به خدا )

Ludus: عشق دوران کودکی که خیلی پاک و ناب هست

Pragma: عشق میان زوج ها بعد از ازدواج

Philautia: عشق به خودتون که میتونه جنبه مثبت و البته منفی داشته باشه

اینها هفت نوع جامع از احساسات و عشق هستند که میتونند تا حدودی جواب سوال عشق چیست را درونشون پیدا کرد. به طور کلی عشقی که نسبت به همسرتون دارید با عشقی که به مادرتون دارید خیلی فرق دارن. حتی میشه گفت عشق به همسر میتونه دستخوش تغییر بشه. شما همیشه احساسات متغیری به نسبت شرایط و زمان دارید.

با تمام این توضیحات ما هنوز برای تمام موارد بالا از کلمه عشق استفاده میکنیم. به همین خاطر ایجاد ابهامات با این همه تشابه اصلا دور از انتظار نیست. میتونیم به دو انسان متفاوت بگیم عاشقت هستم در صورتی که منظوری متفاوت داشته باشیم.

آشنایی با مفهوم عشق

بخش راست مغز ما وظیفه کنترل احساسات و بخش سمت چپ مسئول مدیریت منطق و زبان مارو داره. اگر در طول روز ده بار از کلمه و احساس واقعی عشق استفاده کنید انرژی زیادی ازتون گرفته میشه در حالی که بخش چپ مغزتون اصلا درگیر این مسائل نمیشه.

اولین چیزی که باید یاد بگیریم اینه که با هفت معنی مختلف عشق آشنایی کامل پیدا کنیم، تنها تعریف اونها نه بلکه باید به احساسمون نسبت به اونها اشراف پیدا کنیم. این اولین قدم در جواب سوال عشق چیست میباشد.

عشق یک تمرین است نه چیزی که به دنبالش برید یا اون شما رو پیدا کنه

 شما میتونید عشق و برای بقیه زندگیتون تمرین کنید و هر روز متخصص تر بشین. میشه تو خیلی موارد در استفاده از کلمه عشق محتاط باشیم چون چیزی که میگیم واقعا منظور و معنی کلمه عشق و نمیده. مثلا به جای اینکه بگیم من عاشق شکلات هستم بگیم من از خوردن شکلات لذت میبرم. من عاشق کارم هستم بشه من نسبت به شغلم شور و علاقه زیادی دارم.

لذت بردن، شور و علاقه داشتن و عاشق چیزی بودن سه حس متفاوت هستند. این خیلی مهمه که معانی دقیق کلمات و یاد بگیریم و قبل از استفادشون فکر کنیم. کلمات ابزارهای بسیار دقیق و پر قدرتی هستند که باید به دقت ازشون استفاده بشه نه تنها در ارتباط با دیگران بلکه با خودتون. کلماتی که استفاده میکنید در نهایت شخصیت شما را شکل میدهد.

پس اگر در استفاده از کلمات عاقلانه رفتار کنیم بهتر میتونیم نسبت به حسمون ادراک داشته باشیم و از انواع عشق لذت ببریم.

اگر عشق درونی رو درک نکنید نمیتونید به عشق بیرونی برسید

اگر بدونید عشق چطور کار میکنه دیگه درکش سخت نیست. اینکه عاشق کسی بشید اصلا کار سختی نیست. اینکه عاشقش بمونید سخته. اما اینکه سخته براتون عاشق کسی بمونید یعنی عشقتون و درست انتخاب نکردید. عشق همیشه زیباست و اگر زیبا و خواستنی نباشه دیگه عشق نیست. بعضی وقت ها عشق ناپدید و کم یاب میشه به خصوص زمانی که تو رابطه هستین در این مواقع باید به راهتون ادامه بدین و کمی صبور باشید. عشق دوباره و با تلاش شما بر میگرده.

عشق چیست ؟ همان رابطه است؟

یادتون باشه اگر میخواین عشق زندگیتون و پیدا کنید در استفاده از کلمات با خودتون دقت به خرج بدین. با خودتون بدین من میخوام عشق زندگیم و پیدا کنم نه اینکه میخوام وارد یک رابطه بشم، این موضوعات به کل با هم متفاوت هستند. تو رابطه بودن چیزیه که خیلی در موردش میشنویم، هر کسی که مجرد نیست تو رابطه هست اما این نمیتونه مارو به واژه عشق هدایت کنه و بگیم عشق زندگیمون و پیدا کردیم.

منبع: سایت روانشناسی ویکی روان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن