گیاهان دارویی

آشنایی با عرق کاسنی

هر آنچه درباره عرق کاسنی باید بدانید

امروزه گیاهان دارویی یکی از راه های درمان بسیاری بیماری ها میباشند، به طور کلی طب سنتی که گیاهان یکی از انواع داروهای آن هستند طرفداران بسیار زیادی دارد. عرق کاسنی از گیاه کاسنی به دست میآید و دارای فواید بسیاری میباشد که در ادامه به آنها میپردازیم.

با مجله اینترنتی زمین و زمان همراه باشید.

آشنایی با گیاه کاسنی

گیاه کاسنی از جمله گیاهانی است که مصرف آن به سلامت شما کمک می‌کند. عرق این گیاه قلب، کبد و کلیه را فعال می‌کند. بر اساس مطالعات علمی در این گیاه انواع ویتامین ها و املاح معدنی چون روی، منیزیم، منگنز، کلسیم، فولیک اسید آهن و پتاسیم، ویتامین A، B6، C، E و ویتامین K وجود دارد که همگی برای بدن ضروری و مفید هستند.

طبق یافته های علمی و آزمایشگاهی برگ تازه گیاه کاسنی حاوی ویتامین «ث» فراوان بوده و از این رو مصرف آن التهابات لثه را که ناشی از کمبود این ویتامین است، بهبود می‌بخشد. برای بهبودی لثه تحلیل رفته، مالیدن عصاره گیاه با استعمال خارجی بر روی لثه توصیه شده است.

بر این اساس گیاه کاسنی دارای خواص تب‌بر می‌باشد، همچنین اندام هوایی این گیاه مانند برگ و ساقه آن، برای هضم غذا مفید است. شستشو دهندهٔ کبد و کلیه، خون ساز است. این گیاه دارویی باعث افزایش نیروی جنسی و افزایش حجم اسپرم در مردان میشود.

عرق کاسنی

کبد عضو سم زدای بدن بوده و سوخت و ساز چربی ها ودفع مواد سمی از وظایف این عضو بدن است.یک قاشق عرق کاسنی به همراه یک لیوان آب در تصفیه خون و پاکسازی کبد نقش مهمی دارد. عرق کاسنی برای مبتلایان به نقرس و هپاتیت مفید است. ایمنی در برابر بیماری های عفونی از دیگر خواص عرق کاسنی است همچنین مصرف کنندگان باید بدانند زیاده روی در مصرف این داروی گیاهی موجب تخریب عروق شبکیه ، افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می شود.

به طور کلی عطاران و محققان در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، عرق کاسنی را سرد می‌دانند که تاثیراتش در از بین بردن حرارت و التهاب بدن احساس رخوت و سستی، رنگ پریدگی و زردی چهره و خصوصاً تنبلی کبد است و اگر با دقت و مستمر استفاده شود، تاثیراتش کاملا قابل مشاهده است. این گیاه دارویی سرد است، و تقویت کننده کبد، و مسکن حرارت و عطش، و گرمی و تقویت کننده کلیه و فشار خون و صفرا و پاک کننده مجرای ادرار و کلیه‌ها است.

آشنایی با عرق کاسنی

خواص عرق کاسنی کدامند؟

طبق گفته ابن سینا دانشمند ایرانی عرق کاسنی دارای فواید بسیاری میباشد که به آنها اشاره میشود:

 • عرق کاسنی بازکننده است و سموم کبد را دفع می‌کند
 • عرق کاسنی در درمان التهابات معده و پاک کردن مجاری ادراری مۆثر است
 • مالیدن آب کاسنی به محل‌های خارش بدن بسیار مفید است
 • غرغره آب کاسنی گلودرد و تورم مفصلی را از بین می‌برد
 • اگر آب پخته کاسنی را با سکنجبین میل کنید بهترین داروی تب‌های طولانی و مداوم است
 • ریشه کاسنی در باز کردن و روان شدن اخلاط بسیار مۆثر است
 • ریشه کاسنی، مجاری گوارشی را پاک می‌کند و بهترین تصفیه‌کننده خون است
 • ریشه کاسنی در از بین بردن ورم احشا خیلی مۆثر است
 • ریشه کاسنی بهترین دارو برای آب آوردن شکم است و در نفخ و تحلیل مواد بسیار نافع است
 • ریشه کاسنی برای تقویت معده، زیاد کردن ادرار و رفع درد مفاصل و یرقان مفید است و مشکلات صفراوی را بر طرف می‌کند
 • عرق کاسنی در ازدیاد نطفه موثر است و انسان را از ابتلا به قولنج محفوظ نگه می‌دارد و توان و نیروهای بدنی را تجدید می‌کند
 • این گیاه در ضعف اعصاب، ضعف چشم و فشار خون مفید است
 • قلب، کلیه و کبد را فعال و با نشاط می‌کند
 • کاسنی رحم را به وظیفه طبیعی خود وا می‌دارد و برگ آن دارای مقداری ویتامین CC است لذا در حفظ جوانی مۆثر است

عرق کاسنی کی باید مصرف شود؟

بهترین زمان برای نوشیدن عرق کاسنی صبح ناشتا قبل از صبحانه است که نوشیدن آنها به همراه آب می تواند سبب افزایش دریافت مواد مغذی از گیاه کاسنی شود.

مضرات عرق کاسنی

به طور کلی به غیر از فواید بسیار عرق کاسنی دارای مضراتی نیز میباشد. مصرف بلند مدت فرآورده‌ های این گیاه، موجب تخریب عروق شبکیه می‌شود، علاوه بر این مصرف طولانی مدت فرآورده‌های این گیاه موجب افت فشار خون و افزایش ترشحات صفرا می‌شود.

و با توجه به این که مصرف فرآورده های این گیاه موجب انقباض عضلات رحمی می‌شود، مصرف عرق کاسنی در بارداری احتمال زایمان زودرس را تقویت می‌کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن