خودرو

آشنایی با تاریخچه کارخانه پورشه

خودروسازی پورشه

کیه که از خودرو خوشش نیاد و با دیدن خودروهای روز لذت نبره؟ هر جای دنیا که باشید با دیدن ماشین های رنگارنگ از کمپانی های مختلف لذت خواهید برد و حس تحسینتون فوران میکنه. یکی از بهترین کمپانی ها در زمینه تولید ماشین کمپانی پورشه هست که از ابتدا تو تولید و طراحی خودروهای اسپرت و سریع زبان زد بوده و هست در ادامه بیشتر با تاریخچه کارخانه پورشه آشنا میشیم.

با مجله اینترنتی زمین و زمان همراه باشید.

موسس کارخانه پورشه

به گزارش بخش خودرو در آقای Ferdinand Porsche پسر فردیناند پورشه معروف در ۱۹ سپتامبر ۱۹۰۹ در دهکده Wiener Neustadt از توابع وین به دنیا آمد.

فردیناند پورشه سال ۱۹۲۳ به همراه خانواده به اشتوتگارت نقل مکان کرد؛ چرا که پدر باید در کارخانه دایملر مشغول به کار می شد. فری پورشه همانند پدر خود علاقه شدیدی به اتومبیل داشت و همین علاقه بود که به خلق یک شاهکار دیگر در دنیای اتومبیل ها منجر شد.

فردیناند پورشه پدر در سال ۱۹۳۱ کارخانه Dr.Ing.hc.f.Porsche GmbH را در اشتوتگارت تأسیس کرد تا در آن به طراحی و ساخت اتومبیل مشغول شود. فری ریاضیات را در مدرسه و مکانیک را در کارگاه پدر آموخت.

تاریخچه کارخانه پورشه

فردیناند پورشه بعدا وقتی برند پورشه را راه انداخت باز سراغ خودرویی رفت که در عین اسپرت بودن برای خانواده‌ها باشد و همین با استقبال مشتری‌ها روبه‌رو شد اما هر چه جلوتر آمدیم و به خصوص بعد از فوت خود فردیناند کارخانه به سمت خودروهای لوکس حرکت کرد و حالا کار به جایی رسیده که پورشه نماد ثروتمند بودن به حساب می‌آید و البته نماد سرعت، کیفیت، دقت، طراحی و خیلی چیزهای دیگر که در طول نزدیک ۸۵ سال به دست آمده است.

مصادف با پایان جنگ، پدر و پسر به اسارت فرانسوی ها درآمدند. فرانسوی ها برای آزادی هرکدام از پورشه ها ۵۰۰ هزار فرانک مطالبه کردند ولی بضاعت مالی خانواده پورشه تنها اجازه پرداخت وثیقه یکی را می داد بنابراین پسر در ماه جولای ۱۹۴۶ آزاد شده و به اتریش بازگشت ولی پدر در اسارت فرانسوی ها باقی ماند. فری پس از بازگشت سعی کرد تا کارخانه پدری خود را بازسازی کند ولی از سوی نیروهای اشغالگر منع شد.

جالب است بدانید که سال ۱۹۳۲ میلادی پورشه سفری به شوروی سابق (روسیه امروز) داشت که طی آن به وی پیشنهاد شد که اختیار تام سرپرستی و هدایت صنعت اتومبیل شوروی را بر عهده گرفته و عهده‌دار سمتی به‌عنوان ” طراح حکومتی ” گردد، ولی کارخانه پورشه این پیشنهاد را رد نموده و نپذیرفت.

تاریخچه درخشان کارخانه پورشه

اما در سال ۱۹۳۴ میلادی ترتیب ملاقات وی با هیتلر که او نیز ایده ساختن اتومبیلی ارزان را در سر می‌پروراند، داده شد و طی این ملاقات پورشه از طرف هیتلر مأمور به اجرای این کار گردید.

این خودرو فولکس‌ واگننام‌گذاری شد که در زبان آلمانی به معنای خودروی مردم است. تولید این اتومبیل کمی پیش از شروع جنگ جهانی دوم آغاز شد اما با شروع جنگ، تولید کارخانه تنها به دو نوع اتومبیل نظامی تغییر یافت و تولید مدل سواری تنها پس از سال ۱۹۴۵ از سر گرفته شد. علاوه بر این‌ها، در سال ۱۹۳۹ میلادی اولین اتومبیل کارخانه پورشه ساخته شد. این خودرو، پورشه ۶۴ نام داشت که عموماً از قطعات فولکس‌واگن در ساخت آن استفاده شده بود.

سال ۱۹۶۳ میلادی شاهکار جاودانه این کارخانه پورشه یعنی مدل ۹۱۱ به جهانیان عرضه شد. در آغاز، این خودرو را ۹۰۱ نام نهادند که با مخالفت شرکت پژو روبرو شد، زیرا مدعی بود که تمامی اعداد سه‌رقمی با صفر وسط را به نام خود ثبت نموده است.

به همین خاطر نام این مدل به ۹۱۱ تغییر یافت. این خودرو مدلی کاملاً جدید ولی بر اساس فلسفه ۳۵۶ بود و از پیشرانه‌های ۶ سیلندر تخت و سیستم تعلیقی از نوع میله پیچشی سود می‌برد.

از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۹ نیز مدل ۹۱۲ معرفی شد که از همان بدنه ۹۱۱ ولی با استفاده از پیشرانه‌های ۴ سیلندر ۳۵۶ تولید می‌گردید. در سال ۱۹۶۹ میلادی نیز مدل موتور وسط ۹۱۴ معرفی گردید که حاصل همکاری ناتمام پورشه با فولکس‌واگن بود و فولکس‌واگن – پورشه نیز نامیده می‌شد و تولید آن، در انواع ۴ و ۶ سیلندر تا سال ۱۹۷۶ ادامه یافت.

در سال ۱۹۷۵ هم مدل ۹۲۴ روانه بازار شد، این خودرو برای فولکس‌واگن طراحی شده بود اما در میانه کار فولکس‌واگن از پروژه ساخت آن کناره‌گیری نمود به همین دلیل نیز پورشه به‌تنهایی به تولید آن اقدام نمود.

 به هر حال تاریخچه کارخانه پورشه سراسر مملو از افتخار آفرینی و تجملات میباشد. امروزه پورشه به عنوان یکی از قدرتمند ترین برند های خودروسازی در جهان و کشور آلمان شناخته میشود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن